fasonuret.com, Fason Kozmetik, Kozmetik Ürünler, Kozmetik Ürün Üretimi,Fason Kozmetik Üretimi, Fason Üretim, Fason Kozmetik, Ozon Bakım Üretimi, Ozon Ürünleri Üretimi, Kozmetik Fason Üretim, Kozmetik Ürün Üretimi

Fason Üretim

Fason Üretim Nedir?

Fason üretim nedir sorusu üretim yapan bütün firmaların merak ettiği bir konudur. Fason üretim nedir sorusuna cevap vermek gerekirse; genellikle büyük işletmeler tarafından kullanılan fason üretim bir işletmenin imalat ve işçilik masrafını karşılayıp başka bir işletme tarafından üretilmesidir denilebilir. Bu şekilde üretime sunulan birçok ürün ile karşılaşabiliriz. Fason üretim şekline yapılacak işi başka bir marka tarafından sizin adınıza yapma ismini de verebiliriz.

Kısacası, fason üretim nedir denildiğinde, küçük işletmelerin işini büyük ölçüde kolaylaştıran bir üretim şeklidir diye açıklanabilir. Bu üretim şeklinde farklı firmalar, tek bir üreticiye, ürün skalalarına uygun işlerin niteliklerine göre üretimini yaptırırlar. Üretim ağı olmayan firmalar, üretim işini verdikleri alt firmalara istedikleri markaları bastırırarak sipariş bedeli karşılığı ürettirdikleri malların bedelini üreticiye öderler.

Fason Üretim Hakkında

Büyük ve fazla ürün çıkaran imalathaneler genellikle fason üretim sistemine başvuruyor. İmalat işlemlerinin zor ve zahmetli olması işletmeleri bu sistemi kullanmaya itebiliyor. Fason üretim aslında küçük işletmelerin büyümesini ve daha çok ürün çıkarmaya alışmasını sağlayan bir sistemdir. Bu üretim çeşidine işletmeler arası yardımlaşma da diyebiliriz. Fason üretiminde birçok çeşidi bulunur.

Fason Üretim Tipleri: Bu üretim türü birçok küçük işletmenin büyümesine ya da yeni küçük işletmeler açılmasına yardımcı olmuştur. Fason üretim genellikle büyük imalat yapan firmalar tarafından kullanıldığı gibi daha imalatın daha tasarruflu gerçekleşmesi sağlanmıştır. Fason üretim gıda, kozmetik ya da mobilya gibi çeşitli çeşitli sektörler üzerinde yapılabilir. Örnek verecek olursak çay paketleme, sabun doldurma ya da giyim paketleme gibi çeşitli alanlarda gerçekleşebiliyor.

Neden Fason Üretim?

Neden fason üretim sorusu sorulduğunda, hem iş gücü hem de üretim maliyetlerini azaltmasından dolayı fason üretimin tercih edildiği öğrenebilir. Ayrıca bu üretim sayesinde, özellikle küçük işletmelerin, üretim bandına girdiklerinde karşılaşabilecekleri riskler ortadan kalkar.

Fason üretim mekanizmasında, sermaye tamamen fason üretimi yapılacak olan ürünün imalatçısı olan firmanın tasarrufundadır. Fason üretici sadece, ürünlerin imalatçısı olan firma ile anlaşması esnasında belirlenen, miktarda ve teslim süresine uygun olarak üretimi gerçekleştirir. Bu nedenle bu üretim şeklinde üretici ve yüklenici firma arasında yapılacak olan sözleşme çok önemlidir.

Fason Üretim Avantajları

Fason üretim anlaşmalarının ardından doğan avantaj ve faydalar, malın cinsine ve sektöre göre farklılık gösterir. Yani, fason üretimin sağladığı faydalar hem değişken hem de değişmeyen faydalar olarak ikiye ayrılırlar. Hiçbir üründe ve koşulda değişmeyen fason üretim faydaları şu şekildedir;

 1. Fason üretim yaptıran firma, üretim süreçleri ile ilgilenmek zorunda değildir.
 2. Fason üretim yaptıran firma, resmi izin ve testler gibi başvuruları yapmak, takip etmek zorunda değildir. Bu nedenle firma, detaylar yerine ürünün kendisi ve pazarlamasına yönelik çalışmalara yoğunlaşabilir.
 3. Fason üretim sayesinde ürün satışı yapmak isteyen firma, herhangi bir üretim tesisine sahip olmak zorunda değildir.
 4. Fason üretim sayesinde ürün satışı yapmak isteyen firma herhangi bir üretim tecrübesine sahip olmak zorunda değildir.
 5. Üretim ve AR-GE’nin gayet karmaşık süreçler olduğu düşünülürse, tüm bu süreçler üretici firma tarafından yönetilecek ve fason üretim yaptıran firma bu süreçlerin karmaşıklığından uzak kalacaktır.
 6. Fason üretim sayesinde taraflar, kendi uzmanlık alanlarına yoğunlaşacak ve ortak bir çalışma ortaya çıkarabilecektir.
 7. Fason üretimi yaptırmak isteyen firma, üretim için gerekli olan tedarikçiler ile iletişime geçmek zorunda kalmayacaktır. Fason kozmetik üretimi için düşünürsek, bu tedarikçiler matbaa, ham madde tedarikçileri, ambalaj üreticileri olacaktır.
 8. Büyük şirketler tarafından kullanılan fason üretimin en büyük avantajlarından biri üretim alanını büyütmesidir.
 9. Bu üretim çeşidi ile küçük işletmeler açılmış ve küçük olan işletmeler büyümeye başlamıştır.
 10. Fason üretim yaptıran büyük firmalar küçük işler ile ilgilenmediği için daha kolay bir şekilde kendilerini geliştirebilir.
 11. Küçük işletmelerde işin detayları fason üretim ile daha kolay öğrenilir ve büyümeye doğru adım adım ilerlenebilir.

Kendinize işletme açmak istiyorsanız ve üretim bilginiz yok ise fason üretimden yararlanarak sadece ticaret ile işletmenizi büyütebilirsiniz.

Fason Üretim Nasıl Yapılır?

Eğer üretim hakkında bir bilginiz yok ise ya da üretimi başka bir işletmeye yaptırıp ticaret ile ilgilenmek istiyorsanız fason üretimi tercih edebilirsiniz. Üretim yapılırken gelişen aşamalardan haberdar olarak ürünün ambalaj tasarımını, içeriğinin nasıl olacağını ya da ürün ile ilgili testleri inceleyebilirsiniz. Fason üretim yapmak isteyen işletmeler çalışmak istediği işletme ile anlaştıktan sonra tasarımını ileterek üretimi başlatabilirler. Fason üretim, ürün sahibi olan firmanın işini kolaylaştıran bir yöntemdir. Bu nedenle özellikle üretim tesisi olmayan ya da üretim tesislerine büyük harcamalar yapmak istemeyen firmalar tarafından tercih edilmektedir.


Fason Üretim İçin Gerekli İzinler: Başka bir işletmeye üretim yaptıracağınız zaman yasal olarak bu işlemi yapabilmeniz için birkaç belgeye ihtiyacınız olabilir. Fakat fason üretim yapılacak sektöre göre istenen belgelerde değişiyor. İlk olarak bu üretimi gerçekleştirmek istediğiniz firmanın sertifikasını incelemelisiniz. Aynı zamanda güvenilir bir firma olup olmadığını anlamak için birkaç iş yeri belgesi daha isteyebilirsiniz. Hangi sektör üzerinden fason üretim yaptıracaksanız istenen belgeleri de ona göre ayarlamalısınız.

Fason Üretim Nasıl Ortaya Çıktı?

Fason üretim sistemi büyük firmaların küçük imalat işleri ile uğraşmak istemeleri durumunda ortaya çıkmıştır. Bu üretimin gerçekleşmeye başlaması ile beraber küçük işletmeler daha çok para kazanmaya başlarken aynı zamanda çeşitli sektörlerde fason üretim için yeni küçük işletmeler de açılmaya başladı.

Fason Üretim Sistemi: Bu üretim sistemine bir işletmenin üretim aşaması için diğer işletmeden yardım alması da diyebiliriz. Fason üretim yaptırmak isteyen firmalar bu üretimi gerçekleştirecek olan işletmeler ile görüşüp imalat işlemlerini daha az maliyet ve daha az uğraş ile çözebilirler. Fason üretim yapacağınız firmanın güvenilir olması da işletmenizin zarar görmemesi için oldukça önemlidir.